Logo
Loading

Obserwatorium Aurora Borealis - Rovaniemi (FI)

Architecture

Autorzy: Mateusz Graczyk, Mateusz Mazurowski, Bartłomiej Skowronek

Lokalizacja : Rovaniemi

Kategoria: Architektura użyteczności publicznej

Rok: 2014

Od początku swojego istnienia człowiek przeżywał fascynację niebem. W swoich wierzeniach starał się on odkryć sekrety otaczającego świata, odnaleźć odpowiedzi na nurtujące go od wieków pytania. Niezrozumiały, mistyczny, tajemniczy Welkin był kluczowym elementem pogańskich wierzeń.

SEO IMAGE NAME

W fińskiej mitologii najważniejszym bogiem związanym z nieboskłonem był UKKO. Legendy o królu nieba stanowiły inspirację i odnalazły odzwierciedlenie w głównym designie budynku oraz materiałów w nim użytych. Naszym głównym celem było stworzenie miejsca w którym człowiek mógłby na nowo poczuć swoją bliskość z naturą. Znaczna odległość od miasta umożliwia taką relację połączoną z obserwacją zorzy polarnej.

SEO IMAGE NAME
SEO IMAGE NAME

Układ funkcjonalny kompleksu w skład którego wchodzi główny budynek wraz z pawilonami posiada urbanistykę wolno rozrzuconych obiektów dopełniających naturalne ukształtowanie terenu. Wolnostojące pokoje hotelowe usytuowano wzdłuż ścieżki prowadzącej do głównego obiektu. Obserwatorium stanowi dominantę przestrzenną jak i funkcjonalną dla odwiedzających ostateczny cel podróży. W holu głównym zaaranżowano iluminację świetlną w kolorach zorzy polarnej, która wita gości obserwatorium. Archetyp mocnych nieregularnych form z ostrymi krawędziami znajduje swoje odzwierciedlenie w kształcie pioruna głównego symbolu boga Ukko. Drewno użyte do wykończenia zewnętrza jak i wnętrza obiektów stanowi ciepły kontrast dla chłodu otaczającej natury.

Galeria